HABERLER

2014 YILINDA ALTIN ÜRETİMİ 31 TONA DÜŞTÜ

Ülkemizde altın üretimi 2001 yılından 2013 yılına kadar düzenli olarak artış eğilimi göstermiştir. 2012 yılında yayınlanan Başbakanlık Genelgesi ile madencilik faaliyetleri için alınması gereken zorunlu izinlerin Başbakanlık onayına sunulmasının ardından, izinlerin alınmasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle 2014 yılında altın üretiminde ilk defa %7,5 düşüş yaşanmış ve 2013 yılında gerçekleşen 33,5 Ton/Yıl seviyesinden 2014 yılında 31 Ton/Yıl seviyesine gerilemiş durumdayız.

Dünyada Yığın Liçi Uygulamaları

Dünyada Yığın Liçi Uygulamaları İçin Tılayınız

YASTIKALTINDAKİ ALTINLARIN EKONOMİYE KAZANDIRILMASI

Yastıkaltında yüksek miktarda altın olmasına rağmen Türkiye halen, dünya piyasalarından yüksek fiyattan altın alıyor. Bu da cari açığa olumsuz yansıyor

Altın yastıkaltından çıkacak mı?
Halkımızın altına olan ilgisi Osmanlı dönemine dayanıyor. Ülkemizde insanların altınla ilişkisi beşikten mezara kadar sürüyor.
Altın fiyatı ne zaman yükselse, halkın yastıkaltı altınları hep gündeme geliyor. Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası (MB) Başkanı Erdem Başçı da yastıkaltı altınların ekonomiye kazandırılması için altın bankacılığını destekleyeceklerini belirtti. Yine uzun yıllardan beri halkın tasarruflarını bankaya çekmek için, zaman zaman halka altın sattılar. 1980'li yıllarda bir ara Hisarbank, cumhuriyet altını alım satımı yaptı.
Daha sonra da Hisarbank battı. 1990'lı yıllarda Toprakbank altın işine girdi. Kuyumculara altın kredisi kullandırdı. Sistem oturmadığı için sağlıklı yürümedi.
Türkiye'de altın ithalatının serbestleşmesi ve 26 Temmuz 1995 tarihinde İstanbul Altın Borsası'nın (İAB) kurulmasıyla altın ticareti resmiyet kazandı. İAB üyesi bankalar altın alım satımına yöneldiler. Ayrıca, şubelerinde de bir kilodan az olmamak kaydıyla külçe altını satışa sundular. Halen de söz konusu bankaların altın satışları sürüyor.
2004 yılında Türk Parasını Koruma Kanunu'nun 32 sayılı kararın C bendinde yapılan değişiklikle bankalara altın mevduatı yetkisi verildi. Buna göre bankalar ve katılım bankaları müşterilerine açtığı altın hesabında fizikî veya fon şeklinde altın alım-satımı yapabiliyor. İlk kez bir katılım bankası bu konu üzerine eğilerek müşterilerine fizikî olarak ve banka hesabına kaydederek altın satışı yapmaya başladı.
İAB'nin de ortaklığı olan bir altın rafinerisi şirketiyle de anlaşarak 1 gram ağırlığındaki standart külçe altınları şubelerinde ve para çekme makinelerinde (ATM) altın satışa sunuldu.
Diğer bankalar ilk başta bu konuyla ilgilenmediler.
Son üç yıldır altın fiyatının hızlı yükselişi sırasında, bankalar mevduattaki parayı tutabilmek için oluşturdukları altın fonlarını alıp satmaya başladılar. Henüz emekleme safhasında olan bu konu, gelecek yıllarda Hazine'nin iç borçlanma gereksiniminin azalması ve faizlerin gerilemesiyle birlikte daha da canlanabilir.
Ancak, bankaların altın konusunda eğitimli personel istihdam etmesi gerekiyor.
Kesin olmamakla birlikte halkın 3 ilâ 5 bin ton altın birikimi olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca, Türkiye'nin 2007 yılına kadar yıllık altın ithalatı 200 ton düzeyindeydi. Global finansal kriz sırasında 36 tona gerileyen altın ithalatı, 201 l'de 77 ton oldu. Madenden üretilen altın miktarı 25 tonu buldu. Yastıkaltında yüksek miktarda altın olmasına rağmen Türkiye halen, dünya piyasalarından yüksek fiyattan altın alıyor. Bu da cari açığa olumsuz yansıyor.
Altın bankacılığı daha aktif çalıştırılabilir. Bazı kurallar koyarak bütün il ve ilçelerde, yetkili kuyumcular oluşturulabilir. Vatandaş elinde çeşitli ayardaki kullanmadığı altınları, bankaların yönlendireceği yetkili kuyumcuda 24 ayar külçe altına çevirerek banka hesabına fizikî olarak yatırabilir. Vatandaş, vadeli hesabındaki altınından yıllık bazda altın olarak gelir sağlayabileceği gibi, altınını saklama zorluğu ve tedirginliğinden de kurtulur. Bankalar da, mevduatta topladığı altınlardan belirli oranda MB'ye munzam karşılık olarak yatırır. Böylece MB'nin altın rezervi ve bankaların da mevduat kredibilitesi artar. Dış kredi teminleri de kolaylaşır. Ayrıca, bankalar, mevduatında topladığı 24 ayar altınları kuyumculuk sektörüne kredi olarak kullandırır. Kuyumculuk sektörü bankalardan sağlayacağı söz konusu kaynakla üretimini ve ihracatını artırarak, ülke ekonomisine katkı sağlar.
Ayrıca, istihdam artışıyla işsizliğin azalmasına da katkıda bulunur.
Bu konu halkımıza iyi anlatılabilir, özendirici teşvikler verilir ve güven sağlayabilirse, gelecek yıllarda, yastık altından yüklü miktarda altın, ekonomiye kazandırılabilir.

M. Ali Yıldırımtürk 
11 Şubat 2012

KUYUMCUKENT, YILLAR SONRA MURADINA ERİYOR

      
Dünyada 130 milyar doları bulan ticaret hacmi ile en büyük sektörler arasında yer alan kuyumculuk ve mücevher sektörünün Türkiye'deki öncülerinin birleşerek hayata geçirdiği Kuyumcukent projesi; üretim, toptan satış ve ofis hizmetleri anlamında faaliyete geçmiş bulunuyor.Entegre bir mücevher sanayi ve ticaret merkezi olan Kuyumcukent; üretici, tüketici, toptancı, perakendeci ve ihracatçıyı tek bir çatı altında buluşturuyor.

TÜRKİYE : DÜNYADA KİŞİ BAŞINA EN ÇOK ALTININ TÜKETİLDİĞİ ÜLKE

Türkiye ‘nin 2013 yılı altın ithalatının yaklaşık 300 ton olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.
Türkiye'nin Son 18 yıldaki altın ithalatı yaklaşık 2700 tondur.(Yıllık 150 ton) 2700 ton altın ithalatı için ödenen para bugünkü fiyatlarla yaklaşık 140 milyar dolardır. Bir başka ifade ile Türkiye yıllık altın ithalatı için yaklaşık 8 milyar dolar ödemektedir.